Zelje roditelja u Srbiji?

Biti roditelj u Srbiji

Родитељ

U Srbiji roditelji suočavaju se sa izazovom kako obezbediti svojim porodicama stabilnu finansijsku budućnost dok istovremeno pokušavaju da zadrže kvalitetan odnos sa svojim najmilijima. 

Mnoštvo roditelja bira da radi dva ili tri posla na različitim mestima da bi pokrili sve troškove života i omogućili svojoj deci bolje obrazovanje i perspektivu. 

Sa druge strane, oni koji se odluče za put preduzetništva često provode celi dan u borbi da svoj posao učine profitabilnim, pri čemu njihova posvećenost poslu može lako da prevaziđe vreme planirano za porodične aktivnosti. 

Ovakav način života ostavlja malo prostora za zajedničke trenutke i stvaranje uspomena koje su ključne za izgradnju čvrstih porodičnih veza. Iako roditelji u Srbiji često rade s ciljem da obezbede bolju budućnost za svoje porodice, ironija situacije leži u tome što isti ti napori mogu dovesti do udaljavanja od porodice. 

U pokušaju da se postigne finansijska sigurnost, lako se može izgubiti iz vida prava vrednost zajednički provedenog vremena i bliskosti.

Koji su problemi roditelja u Srbiji?

Родитеља 

U današnjem užurbanom svetu upravo je najveći problem to balansiranje između posla, obaveza i vremena provedenog sa porodicom može biti izazov. Nije lako pronaći srednji put gde se profesionalni uspesi nula posto odražavaju na račun ličnih odnosa. 

Sigurno vam sve ove stvari deluju poznato i isto tako znamo da sigurno sada mislite da ih nije moguće nikako prevazići. Ove prepreke često izgledaju kao visoki zidovi koje ni najjači vetar promena ne može oboriti. 

Misao da je nemoguće pronaći ravnotežu između profesionalnih ambicija i porodičnog života postaje duboko ukorenjena u našem načinu razmišljanja. Kako dan za danom prolazi, tako se i taj osećaj nemoći pojačava, stvarajući utisak da smo zaglavljeni u začaranom krugu iz kojeg nema izlaza. 

Međutim, važno je shvatiti da svaka situacija, bez obzira koliko izazovna bila, nosi u sebi klicu mogućnosti za promenu.

Želim da pronađem više vremena za dete

Sve veći broj roditelja u Srbiji postaje svestan važnosti ovog balansa i počinje da istražuje nove načine kako bi uskladili svoje profesionalne ambicije sa potrebom za kvalitetnim porodičnim životom. 

Ovaj trend ukazuje na to da je moguće postići harmoniju između rada i porodičnog života, ali zahteva promišljen pristup i često, teške odluke. Ponekad je potrebno samo malo hrabrosti da se napravi prvi korak ka razbijanju tih zidova, korak koji će pokazati da su granice koje vidimo često samo plod naše mašte. 

U ovom blogu ćemo vam dati najjednostavnije i neke od osnovnih smernica kako da prevaziđete ovaj problem. Ono što većina roditelja voli da radi jeste istraživanje na internetu kako da pomognu svojoj deci i to je skroz u redu jer nemaju vremena za nešto više. 

Međutim, ako ste od roditelja koje to dubinski zanima da razumeju, odvojite jedan dan i dođite na poklon edukaciju koja se održava u Bepgradu, baš o tome. Samo je potrebno da popunite formu i iskoristili ste priliku da pohađate u potpunosti plaćenu edukaciju od strane naših sponzora u vrednosti od 197e.

Kako da pronađem više vremena za razgovor sa decom?

Kako mogu pronaći više vremena u svom zauzetom rasporedu za razgovor sa svojom decom? 

Osećate se kao da je ceo svet na vašim ramenima i kad ste van posla vi imate druge obaveze i sa detetom kada provodite vreme to je najčešće u najosnovnijim interakcijama, razgovor o školi, njihovim obavezama i poneka svađa jer se totalno slabo razumete. 

Ukoliko pak uspevate da sa svojim detetom vodite ove razgovore bez svađe, na dobrom ste putu. Šta vas najviše brine što se tiče njihovih problema? Sigurno postoji nešto čime biste želeli da možete duže da se pozabavite i da oni sa vama pričaju o tome. 

Osećate da je deci teško da vam se povere. Najvažnije od svega, pokažite svojoj deci da su voljena i cenjena. Uverite ih da je njihova sreća i dobrobit vaš glavni prioritet. Kad pronađete vreme za razgovor sa svojom decom, neka vaša pažnja bude potpuno posvećena njima da govore.

Kratki razgovori

Svakodnevica je ispunjena brojnim obavezama i često se čini da van i dalje brani da provedete duže vremena sa vašom decom. 

Međutim, upravo ti kratki, naizgled obični trenuci tokom dana, poput jutarnje vožnje do škole, čekanja u redu u prodavnici, ili tihih minuta pred spavanje, pružaju savršenu priliku za izgradnju čvrstih veza sa našim najmlađima. 

Umesto da ove trenutke doživljavamo kao rutinske ili čak izgubljeno vreme, trebali bismo ih iskoristiti kao dragocene prilike za razgovor sa decom. Ovo može biti idealan trenutak da ih pitamo kako su proveli dan, šta su novo naučili, ili jednostavno da razmenimo šale i smeh. 

Ove momente roditelji obično koriste za prekor ili grdnju deteta, pa čak i ako pokušaju da pričaju sa njima nekad znaju da ispadnu dosadni ili naporni deci. Razmislite treba li da ove momente koristite za kritiku ili da u njima nađete momente za konekciju?

Moj otac je preduzetnik

Kako smo već naveli, preduzetnicima je nekada izuzetno teško da se posvete svojoj porodici pored obima posla i odgovornosti koji je na njima. 

Dakle, kada je majka preduzetnica izuzetno joj je važno da bude i kod kuće sa decom i da svakog meseca napravi novac za svoje dete i uspeh u svom poslu. Kada je otac preduzetnik, takođe je isto toliko izazovno, jer i svaki otac oseća posebnu konekciju sa detetom. 

Ja sam žensko i kada sam bila malo dete, moj otac je već uveliko imao svoju građevinsku radnju kao preduzetnik. S tim da sam od malena bila vezana i za deku koji je građevinac, pa i za tatu od svoje pete godine molila sam ih da idem sa njima na posao. 

Tata, iako bi imao ceo dan pun obilazaka kršovitih gradilišta i vožnje u od kreča prašnjavom kombiju, on bi mene, devojčicu od šest godina, zaista vodio sa sobom. Na razgovore sa majstorima, da pokupimo materijale i isplatimo plate. Svuda.

Kako pamtim to detinjstvo?

Ti momenti bili su mi najznačajniji za razvoj kao mladoj devojčici. Iako sam bila žensko osećala sam se dovoljno snažnom i hrabrom da me tata vodi na gradilište sa sobom, pričajući mi ozbiljne priče šta sve danas treba da završi i zašto je to važno da se obavi. 

Daleko od toga da sam ja bila neko mirno ili poslušno dete, zvali su me zvrk. Međutim, kada bih išla sa njim na posao osećala bih se na visini zadatka kao da je zaista važno da budem ozbiljna i dobra kao on. 

Stoga, ukoliko mislite da je teško ili naporno da svom detetu posvetite vreme kada imate kao puno posla, razmislite o alternativnim metodama kako da se sa poslom i detetom u isto vreme snađete. 

Ne kažem da svako može da nađe način da ili povede dete na posao ili da sedne sa njim i makar razgovara o svom poslu dok ga završavate kod kuće, nije lako da se dete ukljči u te priče, ali najsnalažljivi će stvarati odgovornu decu.

Planiranje unapred

Ono što vam može pomoći da sa detetom zaista provedete kvalitetno vreme jeste da izbegavate da ga ostavite za "ako stignem" i "ajde kad sve završim". 

Jer će posla uvek biti i dodatnih zadataka, koliko god izazovno bilo, kao roditelju koji radi duple smene, na vama je ili da propustite detinjstvo svog deteta jer vam je bilo teško da se izborite za sebe za bolji posao ili da vreme sa detetom postavite kao najbitniji zadatak i zahtevate to od sebe. 

Planiranje unapred daleko od toga da je samo pitanje organizacije, već i izraz duboke predanosti i ljubavi prema vašoj deci. Uzmite svoj kalendar i označite specifične periode koji će biti isključivo rezervisani za zajedničko vreme sa njima. 

Ovo može biti nedeljno popodne provedeno u parku, večernje čitanje priča pre spavanja ili jednostavno period tokom dana kada ćete zajedno pripremati obrok. Važno je da ovo vreme bude posvećeno bez ikakvih ometanja, poput mobilnih telefona ili drugih elektronskih uređaja, kako bi se stvorila prilika za pravu emocionalnu povezanost.

Šta kvalitetno da isplaniram za dete?

Razmislite o uspostavljanju zajedničkih aktivnosti ili hobija koji će vam biti zajednički interes. To može biti nešto što već volite ili potpuno nova avantura u koju ćete zajedno krenuti. To će vas u isto vreme činiti odmornijim od posla a dete zadovoljnim jer je provelo vreme sa vama. 

Bilo da se radi o planinarenju, slikanju, vožnji bicikla ili učenju stranog jezika, cilj je da se kroz zajedničke aktivnosti jača veza sa vašom decom. Ovo zajedničko iskustvo će ujedno obogatiti vaš život i vašoj deci pružiti dragocene uspomene. 

Kada planirate ovo vreme, postavite ga visoko na listu prioriteta. Branite da ga obaveze na poslu ili druge životne situacije lako potisnu. Vaša deca treba da znaju i osete da su oni važan deo vašeg života i da ništa ne može biti važnije od vremena provedenog sa njima. 

Držite se ovog plana koliko god je moguće, pokazujući i to kao važnu poruku ljubavi i poštovanja prema deci.

Kako da me dete čuje?

Važno je i da se prilagodite potrebama i interesovanjima vaše dece. Često roditelji žele da pričaju sa decom na način koji njima odgovara, a deca su različita. 

To je ono čime se najviše bavimo na Poklon edukaciji u Alfa Centru, želimo da što više roditelja shvati koliko su im deca posebna na svoj drugačiji način i kako samo promenom svog pristupa mogu da ih bolje razumeju kao da ih prvi put zaista čuju - da saznate kako tačno to da uspete potrebno je da se prijavite za edukaciju, dođete i zajedno sa nama vežbate razumevanje različitosti. 

Možda će vam neka deca reći da više vole da provode vreme sa vama igrajući se napolju, dok druga mogu žudeti za mirnim čitanjem ili crtanje zajedno. Biti fleksibilan i otvoren za nove načine povezivanja može obogatiti vaš odnos i osigurati da oboje uživate u vremenu koje provodite zajedno. 

Sa pravim postavljanjem, možete pronaći načine da se povežete sa svojom decom, čak i u najgušćem rasporedu.

Hoće li se tad dete otvoriti?

Takvi kratki razgovori, ukoliko su konstruktivni i pozitivni itekako jačaju odnos roditelj-deteta, i podstiču decu da se otvore i dele svoje misli i osećanja, osnažujući time njihovo emocionalno blagostanje. 

Ovi kratki razgovori mogu biti jednako značajni kao i duži razgovori. Postavite pitanja koja podstiču vašu decu da govore o svojim željama, osećanjima i mislima. Bez sputavanja dece u istim pokušavajući da ih ispravite ili u nečemu obeshrabrite. 

Pokažite iskren interes za ono što dele s vama, slušajući aktivno i bez osuđivanja. Ukoliko želite da podignete samopouzdanje svom detetu, ovaj momenat je krucijalan. 

A ako se brinete za njihove snove i vrednosti da li su zaista u redu, predlažemo vam da dođete na Poklon edukaciju gde ćemo pričati baš o tom poštovanju prema detetu i kako ih usmeriti kao roditelji bez straha ili mržnje prema roditeljima. Ako vas to zanima - vidimo se! 

Zašto da dođem na edukaciju?

U Alfa Centru za Edukaciju i Lični Razvoj, duboko smo posvećeni tome da teoriju pretvorimo u životnu praksu. 

Zato vam pružamo jedinstvenu priliku da se edukujete i aktivno učestvujete u radionicama gde ćete imati priliku da veštine stečene na našim edukacijama testirate u realnim situacijama. 

Pružajući vam sigurno okruženje u kojem možete eksperimentisati sa novim ponašanjima i tehnikama. 

Na ovaj način, omogućavamo vam da kroz praktično iskustvo razvijete dublje razumevanje sebe i svoje dece, kao i da učvrstite svoju sposobnost da se sporazumete sa detetom i izgradite kvalitetan odnos sa njima uprkos svim preprekama današnjice. 

I još važnije ovo će vas uputiti da naučite decu kako da živie svoj život u svom najboljem interesu. 

Vaše je samo da se sada prijavite preko forme priložene ispod, a sve ostalo je regulisano od strane naših sponzora. Vidimo se na edukaciji!